Login


 

Vuonna 2024 junioreiden SM-kisojen paikat ovat jaossa karsintakisoissa edellisen kauden tapaan. SFL yhdessä jäsenseurojen kanssa järjestää 10 osakilpailun mittaisen SM-karsintakiertueen. Kilpailut ovat yksi- tai kaksipäiväisiä kisoja ja jokaisessa jaetaan SM-kisapaikkoja alle 16-vuotiaiden ja alle 19-vuotiaiden junioreiden kilpailuluokissa.

Alle 19-vuotiaissa voi kilpailla 2006 tai myöhemmin syntyneet ja alle 16-vuotiaissa 2009 ja myöhemmin syntyneet.

Kalenteri 2024

  • 4.-5.5. Karkkila
  • 18.-19.5. Mynämäki
  • 25.5. Parkano
  • 26.5. Ähtäri
  • 25.-26.5. Hämeenlinna
  • 8.-9.6. Rovaniemi
  • 15.6. Riihimäki
  • 6.7. Äänekoski
  • 13.-14.7 Oulu
  • 20.-21.7. Lappeenranta

 

SM-paikan ansainneet

Junioreiden SM-kisat 2023

MJ18 Onni Ruusunen
MJ15 Urho Nuutinen
FJ18 Lotta Kivistö
FJ15 Iida Lehtomäki

Junioreiden Suomen mestarit saavat paikan seuraavan vuoden junioreiden SM-kilpailuihin. Mikäli ikä ei enää mahdollista junioreiden SM-kilpailuihin osallistumista, paikan voi käyttää aikuisten SM-kisoissa (AM tai pro).

Osakilpailuista paikan saaneet: * = SM-osallistumisoikeus saatu aiemmista osakilpailuista

Karkkila

MJ18

1. Saku Niemi (Disc Golf Hyvinkää), -10
2. Justus Sarvi (Hämeenlinnan Discaajat), -8
3. Miio Korhonen (FrisbeeGolfClub Hyrylä), -6
4. Aleksi Hyvönen (Pystykiekko), -6
T5. Oiva Päivänsalo (Nummelan frisbeeseura), -5
T5. Luca Nieminen (Frisbeegolfseura 7k), -5
T5. Markus Arvela (FrisbeeGolfClub Hyrylä), -5

MJ15

1. Niilo Hyry (Talin Tallaajat), -7
2. Nooa Hynynen (Tampereen Frisbeeseura), -5
3. Aapo Tolvanen (Naantali Radicals), -3
T4. Jesse Palo (Frisbeegolfseura 7k), -1
T4. Ville von Hertzen (DG Rollers Mänttä-Vilppula), -1
T4. Viljami Järvinen (Puskasoturit), -1

Mynämäki

MJ18 (MPO)

1. Aleksi Laine -10 (Rauman Frisbee)
2. Arttu Lehtovirta -8 (Frisbeegolfseura 7k)
3. Samuel Pullinen -6 (Pystykiekko)
T4. Oskari Tuominen -5 (Salon Frisbeegolf) & Aleksi Hyvönen -5 (Pystykiekko)*
T6. Joonas Jauhojärvi -4 (Salon Frisbeegolf) & Matias Jauhojärvi -4 (Salon Frisbeegolf)

MJ15

1. Jesse Palo -4 (Frisbeeseura 7k)*
2. Eemeli Vähä-Vahe -3 (Pyhäjärviseutu Disc Golf)
3. Niila Koskenoja -2 (Oripään Urheilijat)
4. Matias Rantanen -1 (Ylöjärven Ryhti)
5. Max Forsman +1 (Puskasoturit)
6. Joonas Nummi +2 (HH Sports Club)

FJ18 (FPO)

1. Janni Majuri +26 (Harjavallan DiscGolf)

Hämeenlinna

MJ18 (MPO)

1. Julius Ylinen -4 (Talin Tallaajat)
2. Aleksei Nurmela -1 (Talin Tallaajat)
T3. Roope Kaarela 0 (Talin Tallaajat) & Verneri Kivisaari 0 (Disc Golf Hyvinkää)
T5. Matias Jauhojärvi* +1 (Salon Frisbeegolf), Elias Fihlman +1 (Frisbeegolfseura 7k), Topias Lammela +1 (Disc Golf Hyvinkää), Venni Kansanen +1 (Lohjan Liitokiekkoilijat) & Eetu Jaatinen +1 (Frisbeegolfseura 7k)

MJ15

1. Niilo Hyry* -6 (Talin Tallaajat)
2. Tiitus Sarvi -3 (Hämeenlinnan Discaajat)
3. Otto Kuusinen -1 (Hämeenlinnan Discaajat)
T4. Joel Jokinen 0 (Puskasoturit) & Oskari Ervasti 0 (Mikkelin Frisbeegolf)
T6. Arttu Rossi +3 (Lords of DiscGolf), Elmeri Laaksonen +3 (Disc Golf Hyvinkää), Rami Leminen +3 (Lords of DiscGolf), Leevi Lähdesmäki +3 (Ylöjärven Ryhti), Ville von Hertzen* +3 (DG Rollers Mänttä-Vilppula)

Parkano

MJ18 (MPO)

1. Aapo Mustonen -18 (Nousten Frisbeegolf)
2. Joonas Mäkelä -16 (Harjavallan Disc Golf)
3. Atte Hautakangas -14 (Saarijärven Frisbaajat)
4. Juuso Timonen -13 (Linnan Mando DG)
T5. Nestori Hämäläinen -12 (Linnan Mando DG), Veeti Ojanen -12 (Lapuan Frisbeegolf Club) & Veikka Rahikainen -12 (Tampereen Frisbeeseura)

MJ15

1. Veikko Luostarinen -17 (Linnan Mando DG)
2. Peetu Nieminen -12 (Veikkola Disc Golf Club)
3. Juuso Lindholm -10 (Friba-Tikat)
4. Lauri Vaaraniemi -8 (Jyväskylän Liitokiekkoilijat)
5. Juuso Rämä -7 (Puskasoturit)

FJ15

1. Sanni Korhonen +26 (Siikaisten Sisu)

Ähtäri

MJ18 (MPO)

1.  Lenna Widgren -17 (Disc Golf Varkaus)
2. Jan-Mikael Lampela -15 (Perhonjokilaakson Frisbeegolf)
3. Toivo Turtia -13 (Oulun Frisbeeseura)
T4. Luka Kaila -7 (Disc Golf Varkaus), Jasper Törhönen -7 (Vuorelan Veikot), Topias Korhonen -7 (Vuorelan Veikot)

MJ15

1. Matias Rantanen* -8 (Ylöjärven Ryhti)
2. Reima Liponen -6 (Saarijärven Frisbaajat)
3. Elias Ovaskainen -5 (Deep in the Forest)
4. Aleksi Mali -4 (Joen Liitokiekko)
5. Lauri Vaaraniemi* -2 (Jyväskylän Liitokiekkoilijat)
6. Juuso Lindholm* -1 (Friba-Tikat)
T7. Leo Kalapudas 0 (Ylivieskan Frisbeekarhut) & Joosua Kinnunen 0 (Kyyjärven Kyky)

* = SM-osallistumisoikeus saatu aiemmista osakilpailuista

Rovaniemi

MJ18 (MPO)

1. Jerkko Toppinen -21 (Vuorelan Veikot)

2. Niila Manninen -20 (Nummelan Frisbeeseura)

T3. Leevi Välimaa -15 (Rovaniemen Rolffarit)

T3. Mikael Hautala -15 (Frisbeegolf Ruka)

T3. Aleksi Orre -15 (Arctic Circle Disc Golf)

T3. Vili Pahkamaa -15 (Kempeleen Frisbeeseura)

MJ15

1. Kalle Kela -10 (Rovaniemen Rolffarit)

2. Jimi Polvinen -6 (Korven Kopse)

3. Julius Ollikkala -4 (Frisbeegolf Kauhajoki)

4. Samu Patosalmi -2 (Talin Tallaajat)

T5. Rasmus Rissanen -1 (FrisbeeGolfClub Hyrylä)

T5. Remu-Mikael Pukki -1 (Kempeleen Frisbeeseura)

T5. Sebastian Palojärvi -1 (Rovaniemen Rolffarit)

T5. Lassi Alaoja -1 (Jätkän Kiekko)

Karsintakisojen säännöt pähkinänkuoressa

SM-osallistumisoikeuksia jaetaan seuraavasti (osallistumisoikeus siirtyy tuloksissa seuraaville, mikäli edelle sijoittunut on jo saavuttanut SM-pelioikeuden):

  • FJ18 (FPO): kilpailun top-3 ja tasasijoitukset
  • FJ15: kilpailun top-3 ja tasasijoitukset
  • MJ18 (MPO): kilpailun top-5 ja tasasijoitukse
  • MJ15: kilpailun top-5 ja tasasijoitukset

Junioreiden SM-kisoissa alle 19-vuotiaiden luokissa saa pelata myös PDGA pro-statuksella, samoin kuin EDGF:n Euroopanmestaruuskilpailuissa.

Siksi myös karsintakilpailuissa voi pelata pro-statuksella. Teknisesti tämä toteutetaan niin, että FJ18- ja MJ18-luokkien sijasta kilpailussa on nimellisesti FPO- ja MPO-luokat, mutta samoilla ikärajoilla. FJ15 ja MJ15 ovat normaaliin tapaan amatööriluokkia, eli niihin ei voi osallistua pro-statuksella.

Osallistumismaksu 30 euroa kaksipäiväisessä kilpailussa ja 20 euroa yksipäiväisessä kilpailussa

  • Osallistumismaksu jää kilpailunjärjestäjälle junioritoiminnan kehittämiseen sekä kilpailun kuluihin (sis. muistopalkinnot).
  • Muistopalkinnot luokkien parhaille (top 3)

Ilmoittautuminen suoritetaan kolmessa vaiheessa Disc Golf Metrixissä. Kilpailut julkaistaan Metrixissä myöhemmin.

Vaihe 1 noin 1 kk ennen kilpailua

  • MJ18 (MPO) ratingraja 930
  • MJ15 ratingraja 890
  • FJ18 (FPO) ei ratingrajaa
  • FJ15 ei ratingrajaa

Vaihe 2

  • ei ratingrajoja
  • kiintiöt pysyvät tässä vaiheessa
  • paikat jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä

Vaihe 3

  • kiintiöt poistetaan
  • ei ratingrajoja
  • paikat jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä

Kiertueen säännöt: https://frisbeegolfliitto.fi/junioritour/

Karsintakisoihin liittyvät kysymykset pdga@frisbeegolfliitto.fi

Share

What would you like to share?