5/23/26 - 5/24/26|Puula Open → SF2025|FINLAND, Itä-Suomi, Etelä-Savo, Kangasniemi
.png)
SFL MASTERS TOUR BY CORNY - PUULA SPRING FIESTA 2026 By Kangasniemen Osuuspankki
SFL Masters tour järjestää yhteistyökumppaneidensa kanssa kahden päivän C-tierin PDGA-kilpailun Kangasniemellä, Puulan golfkentällä. Kilpailussa pelataan yhteensä 2 kierrosta golflähdöin.
Rekisteröityminen kisaan aukeaa 23.2.2026 klo 19:00 ja sulkeutuu 20.5.2026 klo 19:00.
Rekisteröityminen tapahtuu Tjingissä. Lisäinfoa Tjingistä löytyy tourin pääsivulta.
Tästä kilpailusta tulee 2x tourpisteet.
YLEISTIEDOT
*PDGA C-tier
*La 23.5. - su 24.5.2026
RATA
Puula Golf Pop-up rata
Syvälähdentie 20
51200 Kangasniemi
JÄRJESTÄJÄT
Marko Kantola, Riku Nieminen, Puskasoturit Ry ja Kangasniemen Frisbeegolf
Tour TD: Teijo Petäjäjärvi +358 50 590 4516
Puulan TD Jarno Laitinen +358 45 78717071
Caddie book tulee ennen kisaa.
VIRALLISET TIEDOTUSKANAVAT
Kilpailun Tjing sivut: INFO, UUTISET
Kilpailun PDGA-sivu: Lisätään myöhemmin
LUOKAT
Masters Tour: MP40, FP40, MP50, FP50, MP60, FP60, MP65, FP65, MP70 ja FP70.
Muut: MPO, FPO, MA2, FA2, MA3, FA3, MJ18 ja FJ18
AIKATAULU
*Ilmoittautuminen paikan päällä 15 minuuttia ennen oman kierroksen lähtöaikaa.
Pelaajakokous ilmoittautumisen yhteydessä. Pelaajakokouksen materiaali toimitetaan pelaajille sähköpostitse viimeistään kisaa edeltävänä iltana.
Ilmoittautumisen yhteydessä voi kysyä epäselväksi jäänyttä asiaa TD:ltä.
*Pelataan yhdessä lohkossa golflähdöin, maksimissaan pelaajamäärä 144.
*Alustavat paikkamäärät luokittain:
Masters Tour: MP40 (24), MP50 (16), MP60 (4), MP65 (4), MP70 (4), FP40 (6), FP50 (6), FP60 (4), FP65 (2) ja FP70 (2).
Puula Sprin Fiesta: MPO (16), FPO (5), MA2 (15), FA2 (5), MA3 (16), FA3 (5), MJ18 (5) ja FJ18 (5).
*Järjestäjä pidättää oikeuden muuttaa lohkojen ja luokkien paikkamääriä.
*Pelataan kaksi kierrosta, kierros päivässä.
Lauantaina ensimmäinen ryhmä lähtee klo 09:00
Sunnuntaina ensimmäinen ryhmä lähtee klo 09:00
Luokkien lähtöjärjestys ilmoitetaan myöhemmin.
*Järjestäjä pidättää oikeuden aikataulumuutoksiin
*Masters tourin luokkien muistopalkintojen (vain voittajalle) jako heti toisen kierroksen jälkeen luokkien tulosten selvittyä. Samalla jaetaan Masters Tourin pelaajapaketit ja sivukisojen/arvontojen palkinnot.
SÄÄNNÖT
*Kilpaillaan kaksi kierrosta golflähdöin.
*Noudatetaan PDGA sääntöjä ja kilpailuopasta sekä SFL:n kilpailuohjeita
*Tasatilanteessa luokan voittaja selvitetään Sudden death -ratkaisupelillä. Pelattavat väylät ilmoitetaan myöhemmin.
*Nikotiinituotteiden käyttö on kiellettyä kilpailutoimiston läheisyydessä, pelaajakokousten aikana ja kierrosten aikana kahden minuutin ilmoituksesta tuloskorttien palauttamiseen.
*Tupakointi sallittua vain ilmoitetuilla tupakointipaikoilla.
*Jos joku heittueen jäsenistä ei ole paikalla kierroksen alkaessa, muu heittue aloittaa kierroksensa normaalisti ilman puuttuvaa pelaajaa. Myöhässä tuleva pelaaja voi vielä osallistua kisaan, mutta jokaisestä väylästä jolle pelaaja ei ehdi, tuloskorttiin merkitään väylän par-tulos +4 PDGA:n ohjeiden mukaisesti.
*Täydet kiertuesäännöt: https://frisbeegolfliitto.fi/masters-tour/
REKISTERÖITYMINEN:
*Rekisteröityminen alkaa 23.2.2026 KLO 19:00 ja kisaan rekisteröityminen tapahtuu Tjingissä:
KAIKKI LUOKAT! Ohjeet Tjingin käyttöön löytyy Masters Tourin pääsivun INFOSTA.
*Kilpailuun otetaan mukaan pelaajia seuraavasti: 144 hlö.
Suomalaiset pelaajat: SFL:n kilpailulisenssi tulee olla voimassa kilpailuun rekisteröityessä ja koko kilpailun ajan. KAIKKI PELAAJAT!
PDGA-sääntökoe (CO-testi) tulee olla suoritettuna ja voimassa rekisteröityessä ja koko kilpailun ajan.
VAIN MASTERS TOURIN PELAAJAT!
Ulkomaalaiset pelaajat: PDGA:n jäsenyys tulee olla voimassa kilpailuun rekisteröityessä ja koko kilpailun ajan. KAIKKI PELAAJAT!
PDGA-sääntökoe (CO-testi) tulee olla suoritettuna ja voimassa rekisteröityessä ja koko kilpailun ajan (VAIN MASTERS TOURIN PELAAJAT!).
*Jälki-ilmoittautuminen rekisteröitymisen sulkeuduttua sähköpostilla osoitteeseen
teijo.petajajarvi@gmail.com tai +358 50 5904516
TULOSTEN KIRJANPITO (Päivitetty 8.1.)
*Kilpailussa käytetään moninkertaista tulosten kirjanpitoa. Jokaisen pelaajan tulee kirjata kaikkien samassa ryhmässä olevien pelaajien tulokset. Kisan virallinen kirjausalusta on Tjing. Vähintään Yksi pelaaja ryhmästä kirjaa Tjingin tuloskortin, muut kirjaavat PDGA live scorecardiin ja Metixiin. PDGA-live scorecardin salasana annetaan viimeistään kilpailua edeltävänä päivänä.
HUOM! Tjingissä tulosten kirjaus hoidetaan sovelluksessa.
*TD:lta saa tuloskortteja, jos esim. akku on lopussa. Oma kynä mukaan!
*Kierroksen jälkeen tuloskortit on tarkistettava ja palautettava.
-Vahva suositus on, että jokainen pelaaja allekirjoittaa Metrixin tuloskortin viimeistään 30 minuuttia
kierroksensa päättymisen jälkeen.
-PDGA ja Tjing tuloskortti palautetaan kirjaajien toimesta.
-Kilpailija voi pyytää myös TD:tä kuittaamaan tuloksensa.
RYHMÄT
*Lähtöaikasi ja ryhmäsi tulee näkymään kierroksen tulossivun yläreunassa.
MAKSUT JA PERUUTUKSET MASTERS TOUR
*Osallistumismaksu on yhteensä 67€ (64+3€ SFL:n käsittelykulu) + Tjingin toimitusmaksu 5% (3,35€)
- Kilpailu maksetaan rekisteröitymisen yhteydessä, pääset siis kilpailuun sisään maksamalla sen.
*Osallistumismaksu maksetaan Tjing Payssa.
-Huom! E-Passi, Smartum ja Edenred liikuntaeduilla voit maksaa osallistumismaksu osittain tai kokonaan Biletti.fi palvelussa! Mikäli haluat maksaa kilpailun virikeseteleillä tai Biletti.fi lahjakortilla, ole yhteydessä Tour TD Teijo Petäjäjärveen.
Peruutukset ja osallistumismaksun palautus
-Peruuttaminen tapahtuu Tjingissä ja saat rahasi takaisin parin päivän kuluessa maksutavasta riippuen.
-Osallistumismaksu palautetaan seuraavissa tapauksissa:
A) Peruutus tehdään annettujen ohjeiden mukaan viimeistään 7 päivää ennen kilpailun alkua.
B) Peruutus tehdään annettujen ohjeiden mukaan 2-7 päivää ennen kilpailun alkua ja paikka saadaan täytettyä jonosta tai muulla tavalla.
-Palautuksesta vähennetään PDGA:n sääntöjen (kilpailuopas 1.03) mukaisesti 5 € käsittelykulu.
Tjingissä jonoon pääset vain maksamalla kisamaksun. Mikäli et pääse jonosta kilpailuun, kilpailumaksu palautetaan sinulle. TjingPayn palkkiota ei palauteta.
MAKSUT JA PERUUTUKSET MUUT LUOKAT
*MPO ja FPO: 60€ (57+3€ SFL:n käsittelykulu) + Tjingin toimitusmaksu 5% (3€). Osallistumismaksu sisältää ratamaksun 32€.
AMATÖÖRILUOKAT: 50€ (47+3€ SFL:n käsittelykulu) + Tjingin toimitusmaksu 5% (2,5€). Osallistumismaksu sisältää ratamaksun 32€.
- Kilpailu maksetaan rekisteröitymisen yhteydessä, pääset siis kilpailuun sisään maksamalla sen.
*Osallistumismaksu maksetaan Tjing Payssa.
-Huom! E-Passi, Smartum ja Edenred liikuntaeduilla voit maksaa osallistumismaksu osittain tai kokonaan Biletti.fi palvelussa!
Mikäli haluat maksaa kilpailun virikeseteleillä tai Biletti.fi lahjakortilla, ole yhteydessä Tour TD Teijo Petäjäjärveen.
Peruutukset ja osallistumismaksun palautus
-Peruuttaminen tapahtuu Tjingissä ja saat rahasi takaisin parin päivän kuluessa maksutavasta riippuen.
-Osallistumismaksu palautetaan seuraavissa tapauksissa:
A) Peruutus tehdään annettujen ohjeiden mukaan viimeistään 7 päivää ennen kilpailun alkua.
B) Peruutus tehdään annettujen ohjeiden mukaan 2-7 päivää ennen kilpailun alkua ja paikka saadaan täytettyä jonosta tai muulla tavalla.
-Palautuksesta vähennetään PDGA:n sääntöjen (kilpailuopas 1.03) mukaisesti 5 € käsittelykulu.
Tjingissä jonoon pääset vain maksamalla kisamaksun. Mikäli et pääse jonosta kilpailuun, kilpailumaksu palautetaan sinulle. TjingPayn palkkiota ei palauteta.
PALKINNOT MASTERS TOUR
*Kilpailun payout on 50 %
*Pro-luokissa rahapalkinnot voi vaihtaa lahjakorttiin
*Jokaisen luokan top 25 % palkitaan
*Jokaisen luokan voittaja palkitaan muistopalkinnolla
*Kunkin pelaajan osallistumismaksusta (64 €) jaetaan osakilpailussa:
32€ palkintopottiin (50%)
5€ tourin loppupottiin
2€ tourin Finaalin pottiin
Loppu jakautuu paikalliselle seuralle, Puskasotureille, veroihin ja SFL Masters Tourille
*SFL Masters Tour jakaa kunkin luokan yhteispisteissä kolmelle parhaalle muistopalkinnot ja parhaiten sijoittuneille rahabonuksia seuraavasti:
Palkinnoista tarkemmin koko Tourin info sivulla.
Yleistä koskien palkintoja:
Tietojen ilmoittaminen rahapalkintojen maksua varten tulee tehdä viipymättä lomakkeella (julkaistaan uutisiin palkintojen yhteydessä). Rahapalkinnot maksetaan tilisiirtoina heti kilpailua seuraavan viikon aikana
Puskasoturit ilmoittaa lainmukaisen velvollisuutensa myötä yksittäisen yli 100 euron arvoisen raha-, lahjakortti- tai tuotepalkinnon voittajan tiedot palkintoarvoineen tulorekisteriin (pl. arvontapalkinnot). Mikäli voittamasi summa on yli 100€, tulee sinun toimittaa työkorvausverokortti (ei palkkaverokortti!). Palkinnosta pidätetään verokortin mukainen ennakonpidätys. Jos verokorttia ei ole toimitettu tai toimitetaan virheellinen verokortti, ennakonpidätys on 60%.
Ilmoitusta varten palkinnonsaajilta kerätään talteen palkinnon saajan nimi, henkilötunnus, sähköpostiosoite ja palkinnon arvo.
PALKINNOT MUUT LUOKAT
*MPO ja FPO
- 20€ osallistumismaksusta palkintopottiin. Palkitaan luokkien top 20%
*Amatööriluokat
- 10€ osallistumismaksusta palkintopottiin. Palkitaan luokkien top 20%.
Tietojen ilmoittaminen rahapalkintojen / lahjakorttien maksua varten tulee tehdä viipymättä lomakkeella (julkaistaan uutisiin palkintojen yhteydessä). Rahapalkinnot maksetaan tilisiirtoina heti kilpailua seuraavan viikon aikana.
Puskasoturit ilmoittaa lainmukaisen velvollisuutensa myötä yksittäisen yli 100 euron arvoisen raha-, lahjakortti- tai tuotepalkinnon voittajan tiedot palkintoarvoineen tulorekisteriin (pl. arvontapalkinnot). Mikäli voittamasi summa on yli 100€, tulee sinun toimittaa työkorvausverokortti (ei palkkaverokortti!). Palkinnosta pidätetään verokortin mukainen ennakonpidätys. Jos verokorttia ei ole toimitettu tai toimitetaan virheellinen verokortti, ennakonpidätys on 60%.
Ilmoitusta varten palkinnonsaajilta kerätään talteen palkinnon saajan nimi, henkilötunnus, sähköpostiosoite ja palkinnon arvo.
Ota seurantaan!
Instagram: @sflmasterstour
Facebook: SFL Master Tour
Youtube: DiscGolfTuber










